Kurân ve Hayat Kurân ve Hayat
top of page

NAMAZI ZAYİ ETMEK NEDİR?

Meryem 59 Sonra onların peşinden öyle bir nesil geldi ki, bunlar namazı zayi ettiler *; nefislerinin arzularına uydular. Bu yüzden ileride cehennem çukuruna atılacaklardır.


Meryem 60 Ancak tevbe edip imana edip ve yararlı iş yapanlar (salih amel işleyenler ) başka; çünkü onlar hiçbir haksızlığa uğratılmayarak cennete gireceklerdir.


Namazı zayi etmek: Var olan bir ibadetin hakkını verememek. Nefislerinin arzularına uyarak, namaz kılmak için zorlanmak, önemsememek, sonra kılarım demek, zorlanarak namaza kalkmak, biriktirip toplu kılmak, kendini namaza verememek, namaz kılarken başka şeyler düşünmek.


Allah diyor ki; ben birşey emrettim , senin nefsinde birşey emretti. Ama sen nefsini tercih ettin. Allah’ın emrini tercih etmedin.

8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Allah kuluna lanet eder mi?

HUD SURESİ 18 Vemen azlemu mimmeni-fterâ ‘ala(A)llâhi keżibâ(en)(c) ulâ-ike yu’radûne ‘alâ rabbihim veyekûlu-l-eşhâdu hâulâ-i-lleżîne keżebû ‘alâ rabbihim(c) elâ la’netu(A)llâhi ‘alâ-zzâlimîn(e) YANLI

Namazı Kazaya bırakmak

Ecelin kaza edilmesi, mühlet tanınmadan insanların anında öldürülmeleridir. Kaza da budur. Namazı kazaya bırakmak, namazı vaktinde kılmaktır. Kazayı Kurân’ı Kerim bir erteleme olarak anlatmaz. O anınd

Comments


bottom of page