Kurân ve Hayat Kurân ve Hayat
top of page

İnsan neden namaz kılmaz?

Hepiniz O’na yönelerek O’na karşı gelmekten sakının, namazı kılın; müşriklerden olmayın. (Rum 31)


Rabbimiz, Allah’ın emrine rağmen namaz kılmayan insanlara müşriklerden olmayın diyerek Allah’a şirk koştuklarından bahsetmektedir. Çünkü namaz kılmamak Allah’ın emrine karşı gelmektir.


İnsan neden namaz kılmaz?


1- Nefsine ağır geliyor, üşeniyor

“Sonra bunların ardından (Hz.Adem’i, Nuh’u, İbrahim’i saydıktan sonra ondan sonra gelen zürriyetten bahsetmektedir.) namazı zayi eden ve nefislerine uyan bir nesil geldi. Bunlar, elbette cehennem çukuruna atılacaklardır. (Meryem suresi 59)


Burada namazı zayi etmenin sebebi nefislere uymak olarak isimlendirilmiş.


2- Nefsânî arzularına yenik düşmek


“Hevasını (nefsânî arzularını) kendisine ilâh edinen kimseyi gördün mü? Artık ona sen mi vekîl olacaksın? (Furkan suresi 43)


Demek ki insan işini bahane ederek veya canı istemediği için namaz kılmıyorsa, bu Allah’ın emrinin yerine başka bir şeyi ikame etmesi demektir. O da onun ilâhı olmuş oluyor.

19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Allah kuluna lanet eder mi?

HUD SURESİ 18 Vemen azlemu mimmeni-fterâ ‘ala(A)llâhi keżibâ(en)(c) ulâ-ike yu’radûne ‘alâ rabbihim veyekûlu-l-eşhâdu hâulâ-i-lleżîne keżebû ‘alâ rabbihim(c) elâ la’netu(A)llâhi ‘alâ-zzâlimîn(e) YANLI

Namazı Kazaya bırakmak

Ecelin kaza edilmesi, mühlet tanınmadan insanların anında öldürülmeleridir. Kaza da budur. Namazı kazaya bırakmak, namazı vaktinde kılmaktır. Kazayı Kurân’ı Kerim bir erteleme olarak anlatmaz. O anınd

Comments


bottom of page