Allah kimin cehenneme gideceğini biliyorsa neden imtihan ediyor?

Öncelikle bilgi somut değil soyut bir kavramdır. Bir fırıncı ekmek yapmak bilgisine sahiptir. Ancak kalkıp bu soyut kavramı somutlaştırmazsa bu bilgi onun karnını doyurmaz. Allah'ın cennete veya cehenneme gidecek olanları bilmesi ödül ve cezaya yeterli midir?


Hayır, bu soyut bilgi hayata yansıdığı sürece ödül ve cezadan bahsedilir. Bir kişinin zihninden geçenleri okuyabilecek bir cihaz icat edildi ve o kişinin aklındaki suç düşüncesini veya hırsızlık planlarını öğrendiniz. Aklındakileri hayata yansıtmamış ise bu soyut bilgiyle kişiyi hapse atmak sizce adalet midir?


Bir bilim adamı atom bombasını yapma bilgisine sahip diye ona müebbet hapis cezası veremezsiniz. Ne zaman ki bu soyut bilgiyi hayatında kullanarak somutlaştırıp milyonları öldürmeye kalkarsa artık onun cezası ebedi cehennemdir.


Zaten zamanın dışındaki bir yaratıcının zaman ve mekan üstü oluşuyla, bizim yaptığımız tercih birbirinden bağımsızdır. Bir suç gerçekleşmeden onu bilmek, o suçu işleyenden cezayı kaldırmaz bilene de yüklemez.


Hüseyin Kemal GÜRGER

İddialar ve İzahlar

17 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Hristiyanlar İsa a.s.’ı tanrı yaptılar. Mesela Katoliklere göse İsa olmasaydı kâinat yaratılmazdı. Göklerde ve yeryüzünde görünen ve görünmeyen şeyler, tahtlar, egemenlikler, yönetimler ve hükümranlık

Herkeste ebedi yaşama duygusu vardır. Her insan, hiç ölmeyecekmiş gibi davranır. Ahiret inancı bu duyguyu tatmin eder. Kendini tanrı edinenlerinden kimileri duygularını reenkarnasyon ile tatmine çalış